Tournament Results

2017 KESDA Junior and Senior State Tournament Results
Junior Team Sweepstakes

Place School Coach
1st  Rowan County Middle  Kellie Crump
2nd  Hazard Middle  
3rd  Bowling Green Jr. High  Janet Martin
4th  Lakeside Christian Academy  Cassie James
5th  Hindman Elementary School  
6th  Conner Middle School  Eric Blankenship
7th  Turkey Foot Middle School  
8th  East Perry Elementary  
9th  Harrison County Middle  
10th  The Lexington School
  Greynolds Award – Sweepstakes Small School Division
1st    
2nd    
3rd    
This award is named in honor of Professor, Margaret Thornton Greynolds of Georgetown College. It is designed to acknowledge excellence for schools with entries of 20 slots or less.
  K. Bruce Florence Award Outstanding 8th Grade Students
     
     
 
Winning Students must exemplify the following attributes: 1. Outstanding work ethic  2.  Care & encouragement for teammates & other participants  and 3. Carry him/herself withsincerity, integrity, and a supportive, helpful attitude.

Trithon Award — Best Overall Speaker (Ties broken on placing in final rounds)

Place School Student
1st Rowan County Middle Justin Witt
2nd Bowling Green Junior High Kate Woodring
3rd Bowling Green Junior High Truman Tinius
4th Bowling Green Junior High Maddie Woodrum
5th Rowan County Middle McKay Thacker
6th Lakeside Christian Academy Xandi Jent
     
     
     

Broadcasting

Place School Student
1st Bowling Green Jr. Maddie Woodrum
2nd Bowling Green Jr. Kate Woodring
3rd Hindman Elementary Kole Ingram
4th Hazard Middle Justin Witt
5th Rowan County Middle Yhanna Koger
6th Conner Middle Maria Tuepker
Top Novice    

Declamation

Place School Student
1st Hazard Middle Justin Witt
2nd Bowling Green Jr. Maddie Woodrum
3rd Turkey Foot Middle Anna Berringer
4th East Perry Elementary Sheridan Combs
5th Conner Middle Carrin Frey
6th Bowling Green Jr. Truman Tinius
Top Novice    

Duet Acting

Place School Students
1st Hazard Middle Isabella Cobb & Zane Deaton
2nd Hazard Middle  Ben Handshoe & Jacob Fields
3rd Hindman Elementary Madison Baker & Olivia Conley
4th Lakeside Christian Allie Lewis & Grace Welte
5th Hindman Elementary Hunter Blackburn & Presley Moore
6th Turkey Foot Middle Adam McAndrews & Samuel Olt
Top Novice    

Extemporaneous Speaking

Place School Student
1st Hindman Elementary Kole Ingram
2nd Rowan County Middle McKay Thacker
3rd Hazard Middle Ben Handshoe
4th Turkey Foot Middle  Taylor Head
5th Conner Middle Daniel Chase
6th Hindman Elementary Madison Baker
Top Novice    

Impromptu Speaking

Place School Student
1st Conner Middle Nishu Anekere
2nd Rowan County Middle Collin Tuerk
3rd Rowan County Middle T.J. Conner
4th Lakeside Christian Xandi Jent
5th East Perry Elementary Sheridan Combs
6th Rowan County Middle Yhanna Koger
Top Novice    

Improvisational Pairs

Place School Students
1st Lakeside Christian Xandi Jent & Lily Roberts
2nd Bowling Green Jr. Trent Slocum & Truman Tinius
3rd Lakeside Christian Allie Lewis & Grace Welte
4th East Perry Brandy Adams & Kinnely Johnson
5th Conner Middle Taylor Roark & Ty Burcham
6th Turkeyfoot Middle Emma Bresser & Staylie Brunner
Top Novice    

Interpretation of Literature

Place School Student
1st Bowling Green Jr. Truman Tinius
2nd Rowan County Middle Collin Tuerk
3rd Rowan County Middle Jacob Holbrook
4th Rowan County Middle McKay Thacker
5th Hazard Middle Justin Witt
6th Harrison County Middle Zander Gillispie
Top Novice    

Poetry

Place School Student
1st Hindman Elementary Campbell Chaney
2nd Rowan County Middle Jacob Holbrook
3rd Rowan County Middle Helen Xu
4th Conner Middle Shealey Hannigan
5th Hazard Middle Beulah Combs
6th Turkey Foot Middle Staylie Brunner
Top Novice    

Public Speaking

Place School Student
1st Rowan County Middle Isaiah Burton
2nd Bowling Green Jr. Kate Woodring
3rd Conner Middle Joe Ruwe
4th Conner Middle Luke Ruwe
5th Lakeside Christian Xandi Jent
6th Lakeside Christian Allie Lewis
Top Novice      

 
Prose

Place               School                                                                      Student

1st Bowling Green Jr. Kate Woodring
2nd Rowan County Middle Braeden Trent
3rd Bowling Green Jr. Truman Tinius
4th Harrison County Middle Ava Craig
5th Hazard Middle Zoe Karelis
6th Lakeside Christian Clara Williams
Top Novice    

Solo Acting

Place School Student
1st Lakeside Christian Allie Lewis
2nd Lakeside Christian Lily Roberts
3rd Hindman Elementary Rylee Dyer
4th Turkey Foot Middle Staylie Brunner
5th Harrison County Middle Gracie Davis
6th Hindman Elementary Kaitlin Slone
Top Novice    

Storytelling

Place School Student
1st East Perry Elementary Brandy Adams
2nd Hazard Middle Jacob Fields
3rd Hazard Middle Isabella Cobb
4th Bowling Green Jr. Kate Woodring
5th Lakeside Christian Lily Roberts
6th Rowan County Middle Isaac Watson
Top Novice    

Group
Interpretation

Place School Students
1st Hazard Middle Beulah Combs, Jacob Fields, Zane Deaton, Isabella Cobb & Justin Witt
2nd Hazard Middle Shayla Stidham, Lily Williams-Lucero, Zoe Karelis, Katie Braman & Sky Slone
3rd East Perry Brady Adams, Ryann Brashear, Sheridan Combs, Jazmen Fugate & Kinnely Johnson
4th Turkey Foot Middle Staylie Brunner, Lilly Stine, Isiah Blair, Emma Bresser & SamuelOlt
5th Turkey Foot Middle Adam McAndrews, Megan Rust, Abby Kane, Meredyth Duke & Alex Becker
6th Lakeside Christian Audrey Ishmael, Emma Lewis, Caitie Roberts & Caroine Watkins 

2017 KESDA Senior State Tournament Results

Team Sweepstakes– Large Schools

Place
School

Coach
1st Danville High School – 577 pts. Steve Meadows
2nd Rowan County High School – 467 pts. Ryan Brown
3rd P.L. Dunbar High School – 412 pts. Neomia Hagans Flores
4th Boone County High School – 412 pts. Emily Brownstead & Erin Edwards
5th Murray High School  – 349 pts. Michael Robinson 
6th Larue County High School – 250 pts. Katy Cecil 
7th Knott County Central  Bria Stacy
8th Bowling Green – 162 pts.  Janet Martin 
9th Cooper High School – 103 pts.  Katey Blood
10th Hazard High School – 84 pts.  Helen Williams  
  *Tie Broken on number of finalists (16 to 14)   
  Greynolds Award – Sweepstakes Small School Division
1st Hazard High School – 84 pts. & 10 entries  Helen Williams 
2nd    
3rd    
     
     
     
  Sustained Excellence Traveling Trophy  
1st Danville High School – 18.03 pts. per student  Steve Meadows 
2nd Rowan County 14.59 pts. per student  Ryan Brown  
3rd Murray High School 13.96 pts. per student   Michael Robinson  

John Edwards Pentathlon Award — Best Overall Speaker

Place School Student
1st Paul Laurence Dunbar  Sahar Mohammedzadeh –  96 pts.
2nd Danville High School  Charlie Hall – 86 pts.  
3rd Boone County High School   Leeanne Hays – 77 pts. 
4th Danville High School  Emma Merryman – 69 pts. 
5th Murray High School  Anna Cate Brown – 68 pts. 
6th Danville High School   Adrianna Waters – 63 pts. 
7th Bowling Green  Darby Tassell – 62 pts. 
8th Murray High School  Brynn Jones – 61 pts. 
9th Murray High School  Maddie Rose – 60 pts. 
9th (Tie) Bowling Green  Kohl Vaughn – 60 pts. 
     

 

Broadcasting
1st Murray High School Maddie Rose 
2nd Danville High School  McCallum Morley 
3rd Bowing Green  Darby Tassell 
4th Paul Laurence Dunbar  Parker Smith 
5th Knott County Central  Adam Hotelling 
6th Harrison County  Addison Moore 
Top Novice Boone County  Jennifer Sadler 

Dramatic Interpretation

Place School Student
1st Danville High School  Grace Sheene 
2nd Boone County   Leeanne Hays 
3rd Cooper High School  Sophia Hrycak 
4th Murray  Maddie Rose 
5th Murray  Myla Taylor 
6th Knott County Central  Kennedy Bailey 
Top Novice Danville  Paige Glasser 

Duo Interpretation

Place School Student
1st Murray Anna Cate Brown & Brynn Jones
2nd Boone County   Ellie Nelson & Amanda Nelson 
3rd Danville  Natalie Grubbs & Charles Hall 
4th Rowan County  Jasarae McKinney & Corey Newsome 
5th Rowan County  Luke Gagliano & Alex Pace 
6th Boone County  Haley Powell & Sebastian Carlos 
Top Novice Rowan County  Heather Fannin & Mikale Ann Smith 

Declamation (Oratorical)


Place

School

Student
1st Danville  Haley Hopkins 
2nd Danville   Natalie Grubbs 
3rd Danville   Emma Merryman 
4th Boone County  Haley Powell 
5th Larue County  Addie Ann Cundiff 
6th P.L. Dunbar  Angie Xiao 
Top Novice Larue County  Stefani Giles 

Extemporaneous Speaking

Place School Student
1st Rowan County   Harper Anderson 
2nd Boone County  Adrianna Waters 
3rd Murray  Austin Cobb 
4th Danville  William Critchfield 
5th Danville  Caroline Bugg 
6th Rowan County  Katie Bonney 
Top Novice P.L. Dunbar  Elanor Liu 

Impromptu Speaking

Place School Student
1st Larue County  Parker Anderson 
2nd Boone County  Adrianna Waters 
3rd Rowan County  Harper Anderson 
4th Murray  Anna Cate Brown 
5th Boone County  Leeanne Hays 
6th Danville  Emma Merrymanj 
Top Novice Rowan County  Alaina Back 

Humorous Interpretation

Place School Student
1st Larue   Jacob Thomas 
2nd Bowling Green  Cole Vaughan 
3rd Murray  Brynn Jones 
4th Danville  Abigail Anderson 
5th Knott County Central  Emily Fannin 
6th Murray  Phoebe Shown 
Top Novice Boone County  Emma McGee 

Improvisational Pairs

Place School Student
1st Boone County  Ellie Nelson & Amanda Nelson 
2nd Larue County  Noah Majors & Trevor Mather 
3rd Danville  Matthew Ballard & Charles Hall 
4th Larue County  Nate Risner & Jacob Thomas 
5th P.L. Dunbar  Nasim Mohamadzadeh & Cate Cunningham 
6th Rowan  Corey Newsome & Jordan Whittaker 
Top Novice Rowan  Luke Gagiliano & Alex Pace 

 

 

Original Oratory

Place School Student
1st Murray  Anna Cate Brown 
2nd Danville  Charles Hall 
3rd P.L. Dunbar  Sahar Mohammadzadeh 
4th Rowan County  Licia Henneberg 
5th Larue County  Elena Cecil 
6th P.L. Dunbar  Kelly Chen 
Top Novice Rowan County  Ansley Perryman 


Programmed Oral Interpretation

Place School Student
1st Rowan County  Corey Newsome 
2nd P.L. Dunbar  Rest Aliu 
3rd Rowan County  Jordan Whittaker 
4th Boone County  Amanda Nelson 
5th Rowan County  Gaige Webb 
6th Boone County  Reagan McGriff 
Top Novice  Boone County  Thalia Valencia 

Poetry Interpretation

Place School Student
1st P.L. Dunbar  Shar Mohammadzadeh 
2nd Rowan County  Jasarae McKinney 
3rd Danville  Grace Sheene 
4th Hazard  Eleni Karelis 
5th Knott County Central  Billy Devericks 
6th Danville  Paige Glasser 
Top Novice Larue County  Stefani Giles 

Prose Interpretation

Place School Student
1st Danville  Paige Glasser 
2nd Danville  Grace Sheene 
3rd Bowling Green  Darby Tassell 
4th Danville  Joseth Warner 
5th Cooper   Trevor LaBree 
6th Rowan County  Ansley Perryman 
Top Novice Boone County  Tina Moghimi 

 

 

Storytelling

Place School Student
1st Bowling Green  Chapel Tinius 
2nd P.L. Dunbar  Sahar Mohammadzadeh 
3rd Rowan County  Trey Menard 
4th Danville  Charles Hall 
5th Boone County  Reagan McGriff 
6th Murray  Josh Revell 
Top Novice Knott County Central  Braxtin Tipple 

Student Congress

Place School Student
1st Rowan County  Harper Anderson 
2nd Hazard  Taylor Williams 
3rd P.L. Dunbar  Hemanth Sontenam 
4th Hazard  Stacie Fugate 
5th P.L. Dunbar  Rehan Ghanta 
6th P.L. Dunbar  Akhil Kesaraju 
Top Novice P.L. Dunbar  Humzah Anwar 

 Group Interpretation

Place School Students
1st                   Danville  Matthew Ballard, Abigail Anderson, Havannah Martin, McCallum Morley & Grace Sheene 
2nd Danville  Natalie Grubbs, Haley Hopkins, Evey Kinkade, Emma Merryman & Claire Strysick 
3rd Rowan County Gaige Webb, Jordan Whittaker, Alex Pace, Trey Menard & Luke Gagliano 
4th Boone County  Leanne Hays, Reagan McGriff, Amanda Nelson, Bryce Chenot & Abby Johnson 
5th Boone County  Jorge Gutierrez, Bryce Herzner, Ethan Kohl & Doug White 
6th Rowan County  Corey Newsome, Heather Fannin, Licia Henneberg, Zachary Garrett & Claire Freidhof 
Top Novice Dixie Heights 
Caroline Braun, Cara Montello, Rachel Becker, Abby Murphy & Jenna Jostworth